Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 21.9 2017


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Pacienti s roztroušenou poděkovali městu Jihlava
Pacienti s roztroušenou sklerózou (RS) ze sdružení ROSKA Jihlava na dnešním happeningu v Hradební ulici poděkovali svým podporovatelům z řad místních zastupitelů, zdravotníků, podnikatelů a sympatizantů. Předáním slunečnic symbolizujících naději tak připomněli projekt Rozsviťme Českou republiku, jehož cílem je zlepšení možností komplexní péče o pacienty s touto těžkou diagnózou. Za celou akcí stojí Nadační fond IMPULS, který pacienty s RS podporuje aktivně již 17 let.
„Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění, při němž imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu a poškozuje obaly nervových vláken. Jedná se o nejčastější neurologické onemocnění vedoucí k trvalé invaliditě. Nemocní s touto chorobou potřebují celkový léčený přístup, tedy medicínskou a farmakologickou léčbu, rehabilitaci i psychosociální přístup,“ říká MUDr. Radek Ampapa z jihlavského MS centra, který se pacientům s roztroušenou sklerózou intenzivně věnuje.

Jitka Večeřová, vedoucí Unie Roska Jihlava, velmi oceňuje finanční podporu na činnost neziskového sektoru v sociální oblasti, kterou pacientskému sdružení každoročně poskytuje Statutární město Jihlava: „Za jejich přispění si můžeme dovolit pronájem bazénu na rekondiční plavání, nákup materiálu na pracovní terapii nebo uspořádání jednodenního výletu pro pacienty s RS.“ Jihlavská Roska dlouhodobě spolupracuje s Ing. Vratislavem Výborným, náměstkem primátora, který má na starost úsek sociálních věcí a Ing. Jaromírem Kalinou, náměstkem primátora. „Děkujeme za významnou finanční podporu jim i všem našim příznivcům, ať jsou to jednotlivci, podnikatelé či firmy,“ dodává Jitka Večeřová.

„S rostoucím počtem pacientů chceme rozšířit také hranice pomoci, které se nemocným dostává. Proto se zrodil dlouhodobý, celorepublikový projekt s názvem Rozsviťme Českou republiku, který je výzvou pro všechny občany a firmy, aby pomáhali spolu s námi zlepšit podmínky péče a tím i kvalitu života pacientů s RS. Věříme, že s jeho pokračováním v příštích letech bude narůstat i počet měst, v nichž budou mít pacienti k dispozici tak potřebnou komplexní péči,“ říká Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS. Za poslední tři roky NF IMPULS věnoval pacientům do Jihlavy celkem 90 962,- Kč. „O pomoci jenom nemluvíme, ale konáme ji,“ dodává Kateřina Bémová.

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS vznikl roku 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s mozkomíšní RS v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s RS (ReMuS), jehož financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

O roztroušené skleróze

RS je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto je léčba i prevence obtížná. Na celém světě trpí RS 2,5 miliónů nemocných, v České republice se

odhaduje počet pacientů na 17 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice také EB virus (Epstein-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D.
Nikola MOSKALOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Nový domov pro seniory poskytne 122 lůžek pro Telč a okolí
Na okraji Telče, obklopen zelení, bude stát nový domov pro seniory – SeniorCentrum společnosti SeneCura. „Dnes jsme zahájili výstavbu poklepáním na základní kámen, pro seniory v Telči a okolí bude k dispozici na přelomu let 2018 a 2019,“ řekl Anton Kellner, generální ředitel SeneCura s. r.o. a Senior Holding, která je investorem projektu. Developerem a generálním dodavatelem stavby je společnost RS development.
SeniorCentrum v Telči bude mít celkovou kapacitu 122 lůžek, 62 z nich bude určeno pro Domov pro seniory, zbývajících 60 pro Domov se zvláštním režimem, tedy prioritně pro osoby s Alzheimerovou nemocí či jiným typem demence. Tomu bude SeniorCentrum architektonicky a technicky přizpůsobeno. „Samozřejmostí je bezbariérovost, barevné prvky usnadňující orientaci, co největší přístup světla v kombinaci s vhodným osvětlením. Klienti budou mít k dispozici také dostatek multifunkčních prostor pro širokou škálu terapií a aktivizačních programů,“ vysvětluje architekt Pantelis Larcou. Významnou součástí celého areálu bude terapeutická meditační zahrada, tzv. Memory garden.

Pro projekt bude využit i stávající objekt prvorepublikové školy v původní rozlehlé zahradě se vzrostlou zelení. „Bývalá škola bude rekonstruována, nicméně zachováme její původní podobu. K ní pak dostavíme bezbariérovou novostavbu dispozičně a provozně řešenou tak, aby vyhovovala všem klientům,“ popisuje architekt Larcou. Součástí projektu bude i dům s 22 malometrážními byty pro vitálnější seniory, kteří jsou schopni samostatného bydlení. Ti budou mít velkou výhodu v možnosti využití doplňkových služeb a SOS péče SeniorCentra.

„Vytváříme koncept takových domovů pro seniory, které jsou opravdovým domovem,“ vysvětluje Anton Kellner. To se podle něj projevuje jak v prostorovém řešení, tak v použitých materiálech, ale i ve vybavení včetně detailů. V domově se vytvoří přátelská společenství-domácnosti seniorů na schématu společného obývacího pokoje s jídelními stoly a kuchyňkou, na který budou navazovat jednotlivé „ložnice“ – pokoje klientů. „Každá domácnost má také společnou terasu, která spolu s obývacím pokojem seniory sdružuje, vytváří živoucí prostředí a podporuje jejich aktivitu,“ popisuje Anton Kellner s tím, že ve stejném duchu je již vedeno například SeniorCentrum v Chrudimi či na pražské Klamovce.

V prostorách domova budou také zřízeny „memory koutky“ s historickým nábytkem a dekoracemi, které podporují u seniorů aktivizaci vzpomínek a stimulují mysl. Přízemí bude z velké části uzpůsobeno pro společné činnosti seniorů. Setkávat se mohou ve společenském sále, v hobby místnosti s keramickou pecí či v přednáškové místnosti.

Také budou moci využít kapli, fitness specializované pro seniory a prostor pro rehabilitace a masáže nebo kadeřnictví. „Chceme, aby naše domovy byly živé a aktivní a staly se přirozenou součástí města, proto i tyto naše prostory budou sloužit i ostatním seniorům z Telče a okolí v rámci podpůrného programu 77+ a dalších,“ slibuje architekt Larcou. Lidem z okolí bude přístupná také jídelna v přízemí. Budou se tak moci přesvědčit i o kvalitě jídla, které se bude připravovat ve zdejší kuchyni. Jídelníček v SeniorCentrech sestavuje nutriční specialista a garantuje tak vyvážený a seniorům na míru uzpůsobený přísun vhodných potravin včetně vitamínů.

Významnou součástí domova bude zahrada. Ta stávající je řešena částečně jako arboretum a výuková zahrada. „Část zahrady upravíme na Memory garden – systém uzavřených

smyček pro nekonečné procházení. Zahradnické řešení a vybavení pak poskytne seniorům mnoho vjemů pro všechny smysly a podnětů pro aktivitu. Bude zde třeba bylinkový záhon, ovocný sad, ale i vodní prvek, nějaká zvířátka, hmyzí domek či dendrofon,“ vypočítává Pantelis Larcou.

SeniorCentrum v Telči budou moci využít také zájemci o odlehčovací pobytovou službu či o denní stacionář. Tyto služby jsou poskytovány převážně seniorům, kteří mají sníženou soběstačnost a kteří jsou doposud v péči v jejich přirozeném sociálním prostředí – většinou u rodiny. Pro tyto rodiny jsou velkým přínosem, jejch cílem je umožnit pečujícím osobám nezbytný odpočinek.

Nové SeniorCentrum se stane také významným zaměstnavatelem – jeho provoz bude zajišťovat zhruba 65 zaměstnanců. Ti budou moci využít služeb dětské skupiny, která bude součástí SeniorCentra a bude se starat o děti od 1 do 6 let. „Programy seniorů a dětí se budou často prolínat, protože z našich domovů, kde toto propojení generací již funguje, víme, že to má pozitivní vliv na obě skupiny,“ zdůrazňuje Anton Kellner.

„Počítáme s tím, že mnoho seniorů zde bude se sníženou soběstačností. Proto poskytujeme našim klientům celodenně nejen sociální, ale i zdravotní péči, což je samozřejmě náročné z personálního hlediska. Pro nás je však důležité poskytovat klientům kvalitní služby,“ vysvětluje Anton Kellner. Proto i v novém domově v Telči budou nejen pracovníci pro sociální péči, ale k dispozici bude i lékař a po celých 24 hodin zdravotní sestry. Součástí týmu, který se o seniory bude starat, budou také fyzioterapeuti či aktivizační pracovníci. „Samozřejmě budeme potřebovat i administrativní a technický personál,“ podotýká Anton Kellner.
Věra BREIOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Modernizace silnice II/602 Jihlava – Dvorce se blíží ke konci
O tomto víkendu zřejmě dojde k poslední úplné uzavírce modernizované silnice II/602 v úseku Jihlava – Dvorce. Vše v tuto chvíli záleží na tom, jaké bude počasí. V případě dešťových přeháněk nebo jiných nepříznivých podmínek se stavební práce odkládají.
Stavební práce na frekventované komunikaci II/602 ve směru z Jihlavy na Pelhřimov, které jsou od července doprovázeny výraznějším omezením dopravy, se chýlí ke konci. V případě příznivého počasí bez vydatnějších dešťových srážek dojde v průběhu tohoto víkendu na silnici II/602 v úseku mezi čerpací stanicí Benzina a okružní křižovatkou silnic II/406 a II/602 k poslední úplné uzavírce provozu.
Zhotovitel stavebních prací bude provádět pokládku finální obrusné asfaltové vrstvy. Od pondělí 25. 9. 2017 a v následujících týdnech je třeba počítat pouze s lokálními omezeními při dokončovacích pracích (instalace svodidel, svislého a vodorovného dopravního značení), která však již nebudou pro řidiče znamenat úplnou uzavírku nebo částečnou uzavírku jízdních pruhů řízenou semafory. Dokončení zbývajících stavebních prací se předpokládá v závěru měsíce října.
Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

DEN ARCHITEKTURY zve příští víkend na 210 akcí v 67 místech po celé republice
Od Plzně po Ostravu, od Liberce po Český Krumlov či Hodonín – Den Architektury již příští týden, o víkendu 30. 9. a 1.10., zve širokou veřejnost v téměř 70 městech a obcích po celé České republice na bohatý program: přes 200 architektů a odborníků v rolích průvodců přichystalo na 210 akcí. Komentované procházky poodhalí zapomenutou historii míst, jež denně míjíme, umožní nahlédnout do budoucnosti měst a jejich částí i podívat se na své okolí zcela novýma očima. Účastníci budou moci prozkoumat tajemné i opomíjené stavby, poznat blíže veřejnosti nepřístupné architektonické skvosty i nahlédnout do útrob nejmodernějších staveb, které tvoří současnou tvář metropolí. Řada procházek po celé republice také povede po nominovaných objektech na letošní Českou cenu za architekturu. Na programu jsou lety i výlety, prohlídky, plavby, cyklovyjíždky, besedy či filmové projekce – většina programu je pro veřejnost opět zdarma.
Letošní podtitul festivalu „Voda, lidé, města“ se jako hlavní tematická linie vine celým programem. Zájemci se například mohou při plavbě parníku dozvědět více o architektuře a budovách pražských nábřeží a náplavek, jedinečný zážitek nabídne výlet lodí po Vltavské vodní cestě a komorách mezi Lannovou loděnicí a Hlubokou nad Vltavou, všechny milovníky vody i architektury potěší možnost nahlédnout do unikátního Vodního domu v Hulicích. Zajímavé informace z historie, urbanismu i industriální romantiky nabídne procházka s příznačným názvem Vodama industriálníma Brnama.

Na industriální architekturu se zaměří mimo jiné na severu Čech, kde se vydají po stopách textilních gigantů po továrnách rodin Priebschů ve Smržovce a Wolfů v Tanvaldu, Ostrava provede po jedinečném areálu Dolních Vítkovic a Jihlava otevře brány bývalého obilního skladiště z 20. let. V Nové Pace budou obdivovat funkcionalismus, České Budějovice ukážou, že i socialistická architektura může být kvalitní, a Zlín nabídne výlet po sakrální architektuře.

Procházky či přednášky budou probíhat na některých místech již od 28. září do 5. října, ale první akce vypukne již ve středu 20. září. V kině Světozor proběhne festivalový warm-up, který nabídne českou premiéru oceňovaného dokumentu REM o jednom z nejslavnějších architektů současnosti Remu Koolhaasovi. Projekce je v současnosti zcela vyprodána, pro velký úspěch uvažují organizátoři o přidání další projekce v termínu 24. října.

Většina akcí v rámci dne architektury je přístupná zdarma, výjimkou jsou například unikátní Plavby parníkem za architekturou v Praze a vyhlídkové a tandemové lety ve Žďáru nad Sázavou. Podrobný program celostátního festivalu Den architektury 2017 v jednotlivých městech v ČR i na Slovensku je k dispozici na www.denarchitektury.cz. Vstupenky na placené prohlídky na https://goout.net/cs/umelci/den-architektury/toqvf/.

Voda, lidé, města

Známe je, míjíme je denně, ale co vše o nich vlastně víme? Den Architektury nabídne možnost prozkoumat známou Engelovu vodárnu v Podolí, procházky po Libeňském ostrově či po stopách karlínských vod. Stejně tak budou pro mnohé překvapivé informace o zaniklých pražských lázních.

Ve Vimperku se seznámí s pozoruhodnou historií zámeckých vodních a kanalizačních systémů, netradiční cesty vody z nádrže Jordán do města včetně exkurze k její spodní výpusti i atraktivní přívozy a průchod potrubím nabídnou organizátoři v Táboře. Zaujmou také protipovodňová opatření v Olomouci, pro festival speciálně vytvořená „mapa vody“ v Pardubicích, čistírna odpadních vod v Písku, plavecký bazén v Prachaticích i fenomén Jizery v Turnově. Kolem Chvojkových říčních lázní v Černošicích se projedou zájemci na loďkách, bohatý program v Děčíně bude zahrnovat i projížďku historickým motorovým vlakem.

Hurá dovnitř!

Se Dnem architektury se lidé opět podívají do míst, která zůstávají v průběhu let lidem spíše nepřístupná. Oblíbený program Hurá dovnitř! otevře dveře kubistických vil na Rašínově nábřeží v Praze, budovu ústředí banky ČSOB od významného architekta Josefa Pleskota, hasičské stanice či Hradčanské paláce. Mezi další lákadla bude jistě patřit palác Langhans, klášter sv. Anežky České nebo vzducholoď Gulliver nad Centrem DOX.

Nejen v hlavním městě se lidé budou procházet jindy zavřenými budovami. Brno otevře dveře Místodržitelského paláce či nedávno dokončené výškové budovy Dorn, Děčín provede vilou Waldstein od Josefa Mockera a Kouty nad Desnou zavedou návštěvníky do nitra jednoho z největších divů ČR – vodní elektrárny Dlouhé stráně. První společné dílo manželů Machoninových DKO v Jihlavě představí přímo rodina těchto slavných architektů. Slavonice nabídnou prohlídku části jinak nepřístupného slavonického podzemí. Možnost ztišení se nabídne prostor nejnovějšího kostelu v Sazovicích s architektem Markem Janem Štěpánem. Lidé si budou moci prohlédnout mimořádné interiéry vil v Liberci, historické stavby včetně dřevěné zvonice na hřbitově v Lomnici nad Popelkou, vlakové nádraží a jeho osud v Bystřici nad Hostýnem a mnohé další stavby.

Mezinárodní festival FILM A ARCHITEKTURA

Již tradiční součástí je mezinárodní festival filmů o architektuře a urbanismu FILMA A ARCHITEKTURA, který letos nabídne filmy o významných architektech i aktuální témata problematiky měst nejen v Praze, ale v Brně a dalších městech. Vybrané snímky osobně uvede neúnavný propagátor architektury Adam Gebrian.

Přehled míst konání: 65 měst v ČR, 2 města na Slovensku Černošice, Červený Kostelec, Benešov, Bílovec, Bohuslavice u Zlína, Brno, Bystřice pod Hostýnem, Bratislava, Čejkovice, Cvikov, Český Dub, České Budějovice, Český Krumlov, Dub, Havířov, Hodonín, Holešov, Hulice, Hradec Králové, Cheb, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Javorník, Jičín, Jihlava, Kamenický Šenov, Kolín, Kutná Hora, Liberec, Lidice, Lomnice nad Popelkou, Lysá nad Labem, Mělník, Mnichovo Hradiště, Most, Náchod, Nová Paka, Nový Jičín, Nymburk, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Piešťany, Písek, Plzeň, Praha, Prachatice, Prostějov, Přerov, Rožnov pod Radhoštěm, Řevnice, Sazovice, Satalice, Slavonice, Smržovka, Šumperk, Tábor, Třebíč, Turnov, Týn nad Vltavou, Valašské Meziříčí, Veselí nad Lužnicí, Vimperk, Volyně, Vrané nad Vltavou, Vratislavice nad Nisou, Vysoké Mýto, Žďár nad Sázavou, Zlín.
Lucie ČUNDERLÍKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024