Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 16.7 2018


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Prohlášení Zoo Jihlava k příčinám úhynu žirafy núbijské
Samec Manu uhynul po krátkých, ale vážných střevních komplikacích. Ty však byly jen jednou z příčin úmrtí. Mezi další příčiny patřily i celkové oslabení a rozvrat organismu způsobený dlouhodobým stresem. Manu byl nejslabším členem samčí skupiny původně tří samců dvou druhů žiraf chovaných v jihlavské zoo.
Problematika chovu žiraf, ale i mnoha dalších živočichů v zoologických zahradách tkví v jedné důležité věci. Ve volné přírodě žijí samice a nedospělá zvířata v nepříliš početných stádech. Samci žijí buď samotářsky, v malých rozvolněných samčích skupinách, nebo se na různě dlouhou dobu přidružují ke stádům samic. V zoologických zahradách se žirafy s úspěchem dají chovat v harémovém uspořádání, kdy je v chovu jeden dospělý samec a menší stádo samic s mláďaty. Protože se obě pohlaví rodí přibližně v poměru jedna ku jedné, objevuje se v chovu v lidské péči logicky nadpočet samců. Přitom více dospělých samců nelze chovat pohromadě, pokud třeba i jen cítí dospělé samice. Z toho důvodu některé zoologické zahrady v Evropě rezignovaly na množení žiraf a chovem samčích skupin se snaží odlehčit a pomoci těm institucím, které žirafy množí a nemají kam umístit nadbytečné samce. Bohužel takovéto skupiny žirafích samců nejsou zcela přirozené a s dospíváním samců v nich začnou po čase přibývat šarvátky a další problémy.

U mnoha taxonů nemá situace v chovech ex-situ, ani ve volné přírodě žádné jednoduché řešení. Žirafy z kdysi velkých mnohasettisícových stád čím dál tím rychleji mizí z africké přírody, a i když to tak z dokumentárních filmů nevypadá, většina žiraf a dalších afrických zvířat je přímo ohrožena vyhubením a setkat se s nimi lze už jen v rezervacích a národních parcích. Z tohoto důvodu není vhodné přestat s chovem žiraf v zoologických zahradách, ani jejich rozmnožování v lidské péči utlumovat. Základem je totiž mít v chovu zdravou a geneticky co nejrůznější populaci zvířat a jako o jedné populaci o chovaných zvířatech uvažovat. To nutně znamená nezaměřovat se v chovu na jedince, ale koordinovat a řídit chov vždy konkrétního jednoho druhu jako takového. Nejbližší přírodě a nejpřirozenější by bylo provést u neudatelných a nadbytečných zvířat, v tomto případě třeba u žirafích samců, managementovou eutanazii a jejich masem nakrmit jiná ohrožená masožravá zvířata. I v přírodě slouží nadbyteční žirafí samci za potravu šelmám, případně mrchožroutům, protože často sami uhynou na následky vzájemných potyček a šarvátek, nemocí či z důvodu nepříznivých klimatických podmínek. Z pohledu přírody není žádné zvíře lepší, nebo horší než jiné, takže nasytit například kočkovité šelmy žirafou namísto dvou krav, nebo čtyř prasat by bylo nejpřirozenější možné řešení.

Většina zoologických zahrad a jejich zaměstnanců, včetně odborníků z řad vědců a ochránců přírody, jsou s tímto způsobem chovu zvířat s jako často jedinou šancí na jejich záchranu smířeni a srozuměni. Naráží však na oprávněné obavy z možného negativního veřejného mínění. Bude-li část veřejnosti považovat tuto novou skutečnost a úskalí chovu zvířat za problém, je to nejen bezpředmětné, ale takřka pokrytecké. Naopak návštěvníci a veřejnost si budou muset na novou situaci zvykat, protože s lepší lékařskou péčí, výživou i

způsobem chovu bude množství zvířat v zoologických zahradách nadále přibývat. A díky nám lidem je i při té nejlepší vůli není kam vracet. Nejdůležitějším úkolem moderních zoologických zahrad není prosté pobavení návštěvníků, nebo pouhé držení či chov zvířat pro radost, ale především vzdělávací funkce a ochrana ohrožených druhů pomocí chovu v zajetí i podpora jejich ochrany ve volné přírodě.

V některých západoevropských zoologických zahradách již tuto nepopulární avšak nezbytnou myšlenku, jakou je managementová eutanazie, přijali za svou a postupně s ní smířili i veřejnost a návštěvníky. Doba je neúprosná, přírody i prostoru pro divoká zvířata a rostliny ubývá, zejména kvůli nám, lidem. A bez někdy velmi obtížných rozhodnutí nemáme šanci dlouhodobě divoká zvířata v přírodě ani v chovech zoologických zahrad udržet.
Martin MALÁČ



Zpět nahoru na obsah...

Na ochranu kolonie ohrožených netopýrů nalezených při rekonstrukci budovy v Březejci budou dohlížet odborníci
Díky dobré spolupráci Centra Kociánka, Krajského úřadu Vysočina a České inspekce životního prostředí se podařilo zajistit ochranu pro kolonii netopýrů, která se usídlila v budově Centra Kociánka v Březejci na Žďársku. Při rekonstrukci budovy, která před nedávnem začala, se totiž přišlo na to, že tito zvláště chránění živočichové objekt obývají jako svoji letní kolonii. Podle nalezených stop se vyskytovali například za okenicemi objektu a hrozilo, že při opravě budovy by byli rušeni v době rozmnožování a rození mláďat.
Inspektoři z České inspekce životního prostředí z oddělení ochrany přírody v Havlíčkově Brodě proto nařídili vlastníkovi objektu zdržet se stavebních prací do doby, než se vyřeší, jak provést rekonstrukci tak, aby netopýři nebyli ohroženi. „Podle zákona o ochraně přírody a krajiny jsou tito živočichové chráněni ve všech svých vývojových stádiích, chráněna jsou jejich přirozená i umělá sídla a biotop, v němž se vyskytují. Jedná se o živočichy silně až kriticky ohrožené. K provádění jakýchkoli činností, kterými by byly podmínky ochrany porušeny, je nezbytná předchozí výjimka orgánu ochrany přírody krajského úřadu,“ vysvětlil Jan Panský, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě.

Po proběhlých jednáních Centrum Kociánka požádalo Krajský úřad Vysočina o výjimku ze stanovených podmínek ochrany. „Krajský úřad ji udělil s tím, že stanovil podmínky, za kterých může být rekonstruováno, aniž by byla netopýři kolonie zničena. Například budou úkryty netopýrů za okenicemi kompenzovány instalací 15 až 20 speciálních netopýřích budek a demontáž střechy a štítových stěn by měla probíhat pod dohledem odborníků na biologický dozor. V případě nálezu netopýrů je nutné přerušit práce v uvedeném prostoru a umožnit netopýrům v klidu odletět,“ doplnil Panský.

Protože v přírodě stále ubývají dutiny vhodné pro úkryty netopýrů, hledají tito živočichové vhodné prostory ve stavbách. Při rekonstrukcích či zateplování budov, proto mohou být ohroženi, protože dochází například k zakrývání vletových otvorů. „V takovém případě je nezbytné v dostatečném časovém předstihu před zahájením prací ověřit možný výskyt těchto zvláště chráněných druhů. Pokud se jejich přítomnost prokáže, je třeba konzultovat další postup s orgánem ochrany přírody příslušného krajského úřadu. Jsem rád, že díky spolupráci všech zúčastněných se podařilo najít způsob, jak dokončit rekonstrukci pracoviště Centra Kociánka v Březejci a zároveň zajistit ochranu ohrožených živočichů,“ uvedl Panský.
Jana JANDOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Město Třebíč přispělo na svozový automobil
Třebíč se vedle dalších institucí finančně podílela na nákupu svozového auta pro klienty Denního rehabilitačního stacionáře pro tělesně a mentálně postižené v Třebíči. Klienti a pracovníci stacionáře převzali automobil do užívání ve středu 27. června.
Za město se předávání účastnil starosta Pavel Janata a místostarostka Marie Černá. Dodávka je plně vybavená právě pro klienty stacionáře a lze do ní velmi pohodlně zajet invalidním vozíkem. Na zakoupení vozu se podílela společnost Hlouch Motor, Nadační fond Rotary klub Třebíč, Nadace Agrofert a město Třebíč.

„Díky společně shromážděným penězům teď mají klienti nové, bezpečné a bezbariérové svozové auto. Všem dárcům patří velké díky,“ uvedl starosta Pavel Janata.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Dalších šest ulic bude mít úsporná LED svítidla
Jihlavský magistrát vymění 182 svítidel na veřejném osvětlení v šesti frekventovaných ulicích města.
Díky více než dvoumilionové investici budou do letošního 20. listopadu na dalších místech ve městě svítidla, která šetří jak peníze, tak energii a životní prostředí.

„Výměna svítidel veřejného osvětlení se bude týkat ulic Dvořákova, Hradební, Brněnská, Březinova, Na Kopci a Romana Havelky,“ sdělil Pavel Svoboda z investičního oddělení magistrátního odboru rozvoje města.

Krajské město v noci osvětluje přes sedm tisíc lamp veřejného osvětlení, která ročně spotřebují přes tři a půl milionu kWh a náklady na elektrickou energii město stojí více než sedm milionu korun ročně. Celý systém veřejného osvětlení by se měl obměnit v průběhu dalších 20 let.

V Jihlavě již v minulosti vyměnilo 800 úsporných LED svítidel, která za rok ušetřila 754 tisíc korun. To odpovídá například 842 tunám ušetřeného oxidu uhličitého, který se nedostane do ovzduší, nebo 368.540 uspořených kWh.

„Jihlava, jako jedno z prvních měst po Praze, mělo již v roce 2010 LED osvětlení na Tolstého ulici. Tehdejší cena LED svítidla se pohybovala kolem 20 tisíc korun, což bylo pro město neakceptovatelné. Pak se podařilo díky pomoci jedné z místních firem zkušebně nainstalovat 26 svítidel typu Dolphin, které po ročním provozu Služby města Jihlavy odkoupily za podstatně nižší zůstatkovou cenu,“ doplnil Otta Klapka z městského odboru dopravy, který veřejné osvětlení v Jihlavě spravuje.
- ah -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024