Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 18.1 2019


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Život mezi ortodoxními židy; třebíčská fotografka pronikla do uzavřené komunity v Jeruzalémě
Haredim, tedy ten, kdo se bojí Boha. Stejný název nese kniha snímků třebíčské fotografky Elišky Blažkové. Pořídila je během osmi let v jeruzalémské čtvrti Mea Šearim, kde žije nejuzavřenější ortodoxní židovská komunita na světě. Fotografka zachytila prostředí, které připomíná život židů před druhou světovou válkou.
Vyrůstala v Třebíči, městě s dochovanou židovskou čtvrtí, jenže bez tamních autentických obyvatel. Eliška Blažková se je tedy vydala hledat do Jeruzaléma. „Neexistuje nic jako jeden obrázek žida. Židé v současné době žijí v Izraeli od těch ultraortodoxních až po ty supermoderní. Dostala jsem se do čtvrti Mea Šearim, která mi vizuálně připomínala fotografie předválečných židů v Evropě,“ popsala fotografka své cesty do Jeruzaléma.

„V Mea Šearim to vypadá tak, jako kdybychom se zastavili v čase, možná někde v 19. století nebo na začátku 20. století před válkou,“ řekla Blažková. Izraelci ji předem varovali, že ji obyvatelé čtvrti mezi sebe nikdy nepřijmou. Jednak proto, že je žena z moderního světa, před kterým se komunita snaží uchránit, jednak proto, že ortodoxní židé věří, že by člověk neměl být zobrazován.

Fotografka se ale nevzdala. „Obyvatelé Mea Šearim se mi snažili ve fotografování zabránit všemožnými způsoby. Oni se mě ale nemůžou dotknout, muž se ženy dotknout nemůže. Ale například nabádali děti, aby shazovaly pytlíky s vodou z vrchních pater domu a tím mi ten fotoaparát zničily. Naštěstí se jim to nikdy nepodařilo,“ přiblížila.

Díky fotografiím vzniklo nové nakladatelství
Eliška Blažková se do Mea Šearim vracela pravidelně se stále menším fotoaparátem, až ji jedna rodina pozvala na oslavu Chanuky. Zarputilost a vytrvalost se vyplatila. Udělala dojem i na další třebíčskou rodačku, spisovatelku Blanku Fišerovou, která se rozhodla fotografie vydat.
„V té době jsem ještě ani neměla založené nakladatelství, jenom jsem o tom uvažovala. Jenomže Eliščina kniha mě natolik uchvátila, že jsem si řekla: „Dobře, další den zajdu na živnostenský úřad, založím si živnost a jdeme tu knížku vydat," vysvětlila Fišerová.
Kniha vyšla česko-anglicky, kromě fotografií obsahuje i rozhovor s Eliškou Blažkovou. Je tak svědectvím nejen o uzavřené společnosti, ale také o práci fotografky, která šla za hranici možného.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Bez domácího mazlíčka si neumí život představit 56 % obyvatel Vysočiny
Pořizovací náklady za všechny mazlíčky, které mají obyvatelé Vysočiny v současné době doma, činí průměrně 5 500 Kč. Roční náklady na živobytí mazlíčků v kraji průměrně dosahují výše 14,2 tisíc korun, což odpovídá celorepublikovému průměru. V průměru mají nějakého domácího mazlíčka 3/4 českých domácností. Čtvrtina získala své domácí zvíře darem. Většinu domácích mazlíčků si sami kupují, a to obvykle přímo od chovatele nebo ve zverimexu. Mazlíčci se těší vysoké pozornosti, lidé jim věnují v průměru dvě hodiny denně. A skoro polovina Čechů, by se byla ochotná kvůli nim i zadlužit
"V každé druhé domácnosti vás uvítá pes, a to i přes to, že jeho pořízení i roční výdaje jsou poměrně vysoké. 85 % Čechů si psa kupuje přímo od chovatelů a v průměru investuje do pořízení psa skoro pět tisíc korun. Jen 5 % majitelů si pořídí psa z útulku. Roční náklady je pak vyjdou na 13 200 Kč a péče o psa jim zabere až tři hodiny denně," komentuje Marek Šubr, manažer výzkumu v České spořitelně. Ostatně, z mezinárodního srovnání Češi vychází dokonce jako jedni z nejvášnivějších pejskařů. O něco častěji si psa pořizují ženy než muži (52 % žen vs. 45 % mužů). Pes je častěji součástí domácností v menších obcích - zatímco v obcích do 1000 obyvatel najdeme 63 pejskařů na 100 obyvatel, například v Praze je to jen 35. Psa najdete ve 42 % domácnosti na Vysočině, majitelé za péči o něj vynaloží ročně 13 100 Kč. Cena za pořízení psa se v kraji pohybuje okolo 5 200 Kč (nejvíce za psa zaplatí Jihomoravané - 7 200 Kč).
A právě psům, jako jediným z mazlíčků, dopřávají jejich majitelé výcvik, Češi do něj investují v průměru 1 800 Kč. Psi jsou navíc nejčastěji rozmazlovanými domácími mazlíčky - svému nejlepšímu příteli dopřává speciální péči pětina pejskařů a ročně za ni utratí v průměru 1 300 Kč. U ostatních zvířat je procento minimální. Oplátkou si vydělává jen 2 % psů, například reklamou, odměnou na soutěži, přehlídce či závodech. Průměrně si majitel "pracovitého" domácího mazlíčka přijde ročně na 2 600 Kč.

Každá třetí domácnost bydlí u své kočky, na Vysočině je to každá pátá. Zvíře pověstné svou nezávislostí patří mezi ty nejčastěji darované, jako dárek se kočka ocitla v polovině rodin, pouze čtvrtina si jí koupila, obvykle od chovatele, a každý pátý jí našel. Průměrné pořizovací náklady sotva překročí tisícikorunu, na Vysočině je to ještě o polovinu méně (nejdražší kočky jsou v Praze, na jejich pořízení je tam potřeba okolo 3 400 Kč). Průměrné náklady na roční péči majitele vyjdou na 7 900 Kč, obyvatele Vysočiny na 7 500 Kč (nejhlouběji do peněženky sahají obyvatelé Ústeckého kraje, jejich roční výdaje činí 11 500 Kč.)

Každý šestý Čech má doma finančně i časově nenáročné rybičky, roční náklady se u rybiček pohybují do dvou tisíc korun, pořízení akvária ale patří k nejdražším jednorázovým výdajům; průměrně do něj Češi investují 2 700 Kč. Každá desátá rodina má doma králíka, 40 % ho dostane darem, roční péče vyjde na 3 900 Kč. Pětici nejpopulárnějších domácích mazlíčků v českých domácnostech uzavírá papoušek. Nejčastěji si ho majitelé pořizují za částku do 1 000 Kč, za některé druhy opeřenců ale zaplatili i desítky tisíc korun. Roční výdaje se pohybují okolo 3 600 Kč.

Zdravotní péče o mazlíčky stojí ročně v průměru 1 200 Kč, na Vysočině 1 100 Kč. V případě nutnosti jsou ale Češi ochotni zaplatit za případnou operaci v průměru až 10 tisíc korun. Kvůli svému domácímu mazlíčkovi se někdy zadlužilo 6 % majitelů (v Praze je to dokonce 12 %). Dalších 38 % (na Vysočině 33 %) si ale takovou situaci dovede představit, zejména pokud by finance potřebovali k operaci či jinému zdravotnímu ošetření zvířete. Majitelé připouštějí i možnost půjčky na zaplacení samotné koupě mazlíčka či na krmení nebo další potřeby s péčí o mazlíčky spojené.
8 % majitelů nechalo své mazlíčky proti podobným nenadálým výdajům pojistit, nejčastěji pojištěným zvířetem je pes, páníčkové tuto službu sjednali každému pátému psu.
Když už dojde na nešťastnou událost v podobě smrti mazlíčka, většina majitelů jim vlastními silami vykope hrobeček.

Po Vánocích do útulku?
Prakticky ve všech domácnostech se o mazlíčka stará nějaký dospělý, děti se zapojují jen v necelé pětině domácností, častěji je to v případě, že chovaným zvířetem je hlodavec. Křeček je součástí 5 % českých domácností a v polovině rodin se o něj starají právě děti.
Domácí mazlíčci, navzdory přání nejednoho dítěte, ale nebývají obvyklým vánočním dárkem. Mýtus o přeplněných zvířecích útulcích, kam lidé odkládají po Vánocích živé "nevhodné dary", se řada útulků snaží dlouhodobě vyvrátit.
Pod stromečkem se tak spíše než domácí mazlíček objevují dárky pro zvířata. Rybičky mají sice smůlu, ale do hraček pro psy majitelé ročně investují 400 Kč, pro kočky a papoušky 200 Kč, králíkům nadělí hračky maximálně do stokoruny.
Filip HRUBÝ



Zpět nahoru na obsah...

Studenti novoměstského gymnázia se podílejí na budoucí podobě nového dětského oddělení
Studenti Gymnázia Vincence Makovského v Novém Městě na Moravě ve čtvrtek dopoledne předali novoměstské nemocnici na sedmdesát obrazů, které vyzdobí chodby nového dětského oddělení.
Obrazy vznikaly v průběhu druhého pololetí minulého školního roku. „Zapojili se všichni studenti, kteří mají výtvarnou výchovu. Malovalo tedy 150 studentů, vzniklo asi 250 obrazů, těch 70 nejlepších posíláme do nemocnice,“ říká ředitel školy Jiří Maděra.

Témata obrazů vybrali sami studenti. „Tvořili na téma pohádka a štěstí. Mohli využít buď kombinovanou techniku, malbu nebo kresbu. Všichni se snažili, všichni dostali jedničku. V průběhu celého druhého pololetí jsme se k úkolu vraceli. Někdo zvládl obrázek jeden, jiní i tři. Jediné, co jsem si nepřála, bylo využití motivů známých pohádkových postav, přála jsem si, aby studenti využili svoji fantazii,“ vysvětluje učitelka výtvarné výchovy a vedoucí celého projektu Lenka Prokopová.

S nápadem pomoci s výzdobou dětského oddělení výtvarnými pracemi oslovili nemocnici samotní studenti na začátku loňského roku. „Přišli s tím členové studentského parlamentu, celé to rozjel Dominik Grodl, do konce to dotáhl Matěj Konečný. Obrázky ale nejsou to jediné, co studenti pro dětské oddělení udělali. Loni v září uspořádali na půdě školy Benefiční bazárek a Kavárničku. Na sbírkový účet určený pro dětské oddělení za odpoledne a dopoledne vybrali 24 313 korun,“ chválí aktivitu studentů novoměstského gymnázia tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková.
Obrazy z hodin výtvarné výchovy budou zdobit chodbu ambulantního traktu.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Renesance sekce České nukleární společnosti „Ženy v jádře“ započala v Třebíči
Ve čtvrtek 17. ledna se v Třebíči uskutečnila valná hromada sdružení Woman in Nuclear (WIN), což by se dalo volně přeložit jako „ženy působící v jaderných oborech“. WIN Czech funguje jako součást České nukleární společnosti už 19 let. Začátek letošního roku však přináší „upgrade“ této sekce.
„Chceme se s novou dynamikou pustit do aktivní činnosti našeho profesního společenství, které sdružuje ženy pracující v jaderné oblasti v celé České republice,“ popsala staronová předsedkyně WIN Czech Larisa Dubská. Smyslem aktivit je přispívat k objektivnímu informování veřejnosti o jaderné energetice a využití ionizujícího záření a radionuklidů a také prohlubovat vlastní znalosti a zkušenosti z různých jaderných oborů.
Členkami sdružení jsou pracovnice provozu jaderných elektráren a výzkumu, pedagožky vysokých škol, právničky, manažerky firem působících v jaderné energetice i profesionální komunikátorky.

Plány na rok 2019: prezentace žen v jádře veřejnosti, rozšíření členské základny, vzájemná výměna zkušeností
V letošním roce chtějí „winky“ opět připravit pro členky dvě až tři společné exkurze do zajímavých míst spojených s jádrem. Plánují navštívit Informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany, Školicí a výcvikové středisko pro jaderné energetiky v Brně i zajímavá pracoviště nukleární medicíny. Pozvání dostaly „winky“ také do Senátu Parlamentu České republiky.
„Zaměříme se také na představení jednotlivých profesí našich členek, a to jak mezi sebou, tak i pro veřejnost. Jsem přesvědčena, že spousta žen v jaderné oblasti má velmi zajímavá povolání a k tomu bohaté zkušenosti,“ říká místopředsedkyně WIN Czech Martina Bendová. Veřejnost se může o činnosti WIN Czech dozvědět na nově založené facebookové stránce s názvem WIN Czech a také na webu, který je nyní v přípravě.

Woman in Nuclear (WIN) – Ženy pracující v jaderných oborech
Sdružuje především ženy působící v oborech jaderné energetiky, na vysokých školách tohoto zaměření, ve výzkumu, školství a všude tam, kde se k mírovým účelům využívá ionizující záření a radionuklidy.
WIN Česká republika je jednou ze sekcí České nukleární společnosti. Sdružení vzniklo v roce 2000 na setkání žen uspořádaném v Dukovanech u příležitosti 15 let provozu Jaderné elektrárny Dukovany. V současné době má 60 členek.
Eva FRUHWIRTOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Desatero pro řidiče pro zimní cesty Vysočinou
V zimním období vznikají díky nepřízni počasí krizové situace i v silničním provozu. Nezřídka se stává, že husté sněžení, námrazy, spadlé stromy či závěje zablokují dopravu na dlouhou dobu, občas i na několik hodin nebo na celou noc. Je důležité, abychom všichni my řidiči s tímto rizikem počítali a abychom byli připraveni takovým situacím čelit. Připravili jsme proto pro vás několik dobře míněných rad – desatero pro řidiče pro jejich zimní cesty. Je přirozené, že příprava na krizové situace tohoto druhu je nejdůležitější při cestách do horských a podhorských oblastí a na Vysočině, občas se však kalamity nevyhnou ani nižším polohám.
Na prvý pohled se vám může zdát, že jde o zbytečné opakování všem dobře známých, jednoduchých zásad. Proč si však řidiči nevezmou alespoň některé z nich k srdci? Komplikují tím život sobě i ostatním a někdy dokonce ohrožují svoji i jejich bezpečnost.

Byli bychom rádi, kdybyste se zamysleli nad následujícím doporučením pro zimní sezónu:

1. V zimním období udržuji vždy dostatečnou zásobu pohonných hmot v nádrži svého vozu, abych si v případě uvíznutí v kalamitě mohl topit. V autě vozím teplý oděv (kabát, silný svetr) pro sebe i spolucestující, případně deku.

2. Na cesty si s sebou beru přiměřený obnos peněz v hotovosti pro případ potřeby na nákup pohonných hmot, nápojů, potravin apod..

3. Ve vozidle mám k dispozici výkonnou, plně funkční svítilnu s připraveným zdrojem elektrické energie.

4. Po celou zimu s sebou vozím „zimní výbavu“ – zkrácenou lopatu nebo hrablo na sníh, sněhové řetězy odpovídajícího rozměru, pro jejich montáž ve vlhkém a chladném prostředí vhodné prstové rukavice, propojovací startovací kabely. Mohu s sebou vozit i 3 až 5 litrů písku, např. v plastovém obalu od nemrznoucí směsi do ostřikovačů. Sněhové řetězy jsem se naučil nasazovat ještě před zimou, jejich montáž jsem si předem dostatečně nacvičil. Zvládnu to již bez nutnosti číst návod k použití a přemýšlet o způsobu a postupu montáže.

5. Před delšími cestami a zejména před všemi případy plánovaného užití dálnice sleduji předpověď počasí. V případě velmi nepříznivé předpovědi raději upravím své plány tak, abych sebe či spolucestující nevystavoval zbytečnému riziku.

6. Na delší cestu a na všechny cesty po dálnici připravuji a beru s sebou léky, které pravidelně užívám nebo které užívá někdo z mých spolucestujících, dále provozuschopný a nabitý mobilní telefon, nápoje příp. i potraviny. Mám ve voze cestovní autonabíječku pro můj mobilní telefon.

7. V případě nepříznivé předpovědi počasí nepodnikám cesty s malými dětmi a odložím cestu také v případě, že by případné dlouhodobější uvíznutí v kalamitě mohlo být rizikové z hlediska zdravotního stavu kteréhokoliv z cestujících (např. při onemocnění cukrovkou apod.).

8. Po celé zimní období používám zimní pneumatiky s dostatečně hlubokým vzorkem. Dbám o technický stav vozidla. Zejména věnuji pozornost stavu akumulátoru, jsem si vědom, že v zimním období je pro moje vozidlo jeho spolehlivá funkce a dostatečná kapacita velmi důležitá. Po celé zimní období udržuji také dostatečnou zásobu nemrznoucí náplně ostřikovačů.

9. Při cestě v nepříznivém počasí mám zapnuté autorádio a poslouchám stanici, která podává pravidelné informace o dopravní situaci na komunikacích.

10. Pokud uvíznu v kalamitě, vynasnažím se zachovat na komunikaci prostor pro průjezd vozidel záchranných složek (u dálnice a jiných komunikací s více jízdními pruhy je to dokonce zákonná povinnost). Zachovávám klid, jsem trpělivý a spolupracuji dle potřeby a dle pokynů záchranných složek a správce komunikace.
Zdeněk KADLEC



Zpět nahoru na obsah...

Krajská správa a údržba silnic Vysočiny: Nastala nutnost doplnění posypu ve skladech
Sezona zimní údržby 2018/19 se zařadí mezi náročnější v historii Krajské správy a údržby silnic Vysočiny. Oproti minulým zimám, kdy si krajští silničáři vystačili s jedním předzásobením a ještě koncem zimy hlásili, že posyp zbývá, letos už musí být zásoby posypu postupně doplňovány, zavážení z centrálních skladů v ČR začalo a bude pokračovat v závislosti na dalším průběhu počasí.
„Oproti pětiletému průměru narostly náklady na údržbu k 17. 1. přibližně o 25%, přičemž letošní zima zdaleka ještě neskončila. Příval sněhu kvitují vodohospodáři s povděkem, nám silničářům přidělává vrásky,“ říká Julius Janeba, náměstek ředitele Krajské správy a údržby silnic Vysočiny.



Jen od Nového roku bylo spotřebováno při údržbě všech silnic – tedy I., II. i III. třídy celkem přes 7.700 tun soli. „Jen pro příklad: Za jediný den - 3.1. 2019 bylo vysypáno na zmírnění následků zimy 501 tun inertu a soli. Podle našich statistik patřil tento den k extrémně náročným a bude v našich tabulkách figurovat i jako jeden z nejdražších, co se týkalo použití všech zdrojů,“ vzpomíná Julius Janeba.

Pro výkon zimní údržby je soustavně veškerá dostupná technika, včetně nasmlouvaných výpomocí firem a soukromníků – v terénu je obvykle pět stovek šípových pluhů, radlic, sypačů, fréz a metačů. Nejnáročnější je pro krajské silničáře údržba silnic ve výše položených úsecích, v místech, kde je možné z jakýchkoli důvodu používat pouze technologii inertního posypu. Na Žďársku a Novoměstsku se pravidelně v otevřené krajině tvoří bariéry podél silnic, mají výšku až 1,5 metru a komunikace musí být rozšiřovány pomocí stavební techniky a fréz. „Řidiči se také během letošní zimy více setkávají, především v lesních úsecích, s najetým sněhem, ten vytváří nerovnosti na vozovce. V těchto případech musíme nasadit ledořezy a grejdry. V obou případech jde o na čas náročné zásahy, které se neobejdou bez trpělivosti a ohleduplnosti všech účastníků provozu, minimálně přizpůsobení rychlosti jízdy v ošetřovaném úseku,“ připomíná Janeba.

„Silnice na Vysočině se udržují podle pořadí důležitosti, přičemž nejdůležitější dopravní tahy v délce 675 kilometrů musí být uklizené a sjízdné do tří hodin, dalších 1 236 kilometrů pak do šesti hodin a přes 2 800 kilometrů do dvanácti hodin. Na jeden sypač Krajské správy a údržby silnic připadá průměrně 35 udržovaných kilometrů, které se musí projet nejpozději v rámci stanovené lhůty zásahu,“ informoval Jan Hyliš, radní Kraje Vysočina pro oblast dopravy a připomíná, že všechna vozidla jsou vybavena GPS navigací, která přenáší polohu sypače do aplikace sledování polohy. Ta je nasdílena také hasičům a dalším složkám IZS, v případě mimořádné události tak může dispečer operativně nasadit na konkrétní úsek nejbližší vozidlo.

Na 274 kilometrech krajských silnic se zimní údržba neprovádí vůbec, a to z důvodu jejich malého dopravního významu. Jedná se však vždy o takové úseky, kde nejezdí linková autobusová doprava a místo se dá pohodlně objet po sousedních komunikacích.

Statistiky na silnicích II. a III. třídy:

celá sezona ZÚ sezona 2018/19

5-letý průměr pouze do 17.1.


výkony - km 378 677 481 271

spotřeba soli 7 518 9 425


spotřeba inertů 38 622 42 749

Podle informací z Krajské správy a údržby silnic Kraje Vysočina stála loňská zima krajské silničáře přibližně 253 miliónů korun.
Další informace o zimní údržbě, včetně map technologií a pořadí lze nalézt zde ksusv.cz/zimni-udrzb…
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Pozorování úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 od 4.33 hodin z jihlavské brány
V časných ranních hodinách 21. ledna 2019 nastane Měsíce. Pozorování s jihlavskými astronomy proběhne na vyhlídkové terase Brány Matky Boží v Jihlavě, vchod přes infocentrum - Věžní 1. Začátek je v 4:15 hodin (v pondělí 21. ledna 2019).
Minulé úplné zatmění Měsíce nastalo v noci z 27. na 28. července 2018. Šlo přitom o vůbec nejdelší zatmění v tomto století. Pozorovací podmínky však při minulém zatmění byly velice špatné, neboť obloha nad Vysočinou byla zahalena hustou oblačností. Například z Jihlavy jsme skrz protrhávající se mračna mohli spatřit pouze závěrečnou fázi úkazu.

Nadcházející zatmění bude o poznání kratší. Fáze úplného zatmění bude trvat 1 hodinu a 2 minuty. Půjde však o zatmění Měsíce, které bude z hlediska pozorovatele v České republice na dlouhou dobu poslední, které se prakticky v celém svém rozsahu odehraje nad obzorem. Další obdobný jev, který se při pozorování z České republiky odehraje v celé svém rozsahu nad obzorem, totiž nastane až 20. prosince roku 2029. Další úplná měsíční zatmění, která však budeme moci z našeho území pozorovat pouze z části, nastanou 7. září 2025 a 31. prosince 2028.

Harmonogram zatmění (uváděno ve středoevropském čase):

Začátek částečného zatmění: 4:33 hod
Začátek úplného zatmění: 5:41 hod
Maximální fáze zatmění: 6:12 hod
Konec úplného zatmění: 6:43 hod
Konec částečného zatmění: 7:50 hod

V případě nepřízně počasí bude pozorování zrušeno.

Více informací o zatmění jako takovém na: https://www.astro.cz/clanky/…
Miloš PODAŘIL



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024