Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2024), vychází již 10051 dnů

Dnes je čtvrtek 18. duben
(5. duben církevního kalendáře iuliánského)
• 2024 rok křesťanského letopočtu
• 7513 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 18. 4.:
Neděle druhá po Velikonocích
  • 6.6.2020:
    Poznejte Telč barokní v době rozmachu jezuitů
    Výstava Telč a jezuité. Řád a jeho mecenáši se veřejnosti otevře v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči od čtvrtka 11. června a potrvá až do 13. září (slavnostní zahájení 10. června). Vstup na výstavu je zdarma.
    Návštěvníci Telče mají v létě příležitost prozkoumat dosud málo poznanou stránku historie tohoto města známého jako renesanční perla Moravy. Do zdejší bývalé jezuitské koleje se totiž navrátí některé autentické předměty dosahující stáří přes 300 let, které pomohou sestavit obraz doby 17. a 18. století, kdy se Telč stala také díky působení jezuitského řádu významným regionálním centrem kulturního a duchovního života. Na začátku června se otevírá tříměsíční výstava Telč a jezuité. Řád a jeho mecenáši.

    Přijměte pozvání k nahlédnutí do stránek barevně ilustrovaného personálního katalogu jezuitské koleje v Telči, seznamte se s nejdůležitějšími osobnostmi rektorů, kazatelů, zpovědníků, duchovních rádců. Poznejte vztahy jezuitů a jejich donátorů. Vnímejte sílu místního kultu k Panně Mari Telčské či kultu misionáře Františka Xaverského. Nechte zapůsobit krásu dochovaného liturgického vybavení. Otevřete zásuvku lékárenské skříně, nahlédněte do útrob lékárenských stojatek. Nechte promlouvat mimořádně bohatý fond drobné sakrální architektury na Telčsku, kapličky, boží muka, sochy, které byly svědky procesí. Rozhrňte oponu jezuitského divadla, přeneste se do atmosféry barokních slavností patronky města Telče sv. Markéty. Poznejte Telč barokní.

    Výstava, která je organizována jako vyvrcholení a zakončení pětiletého projektu Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši, představí dosud málo probádanou oblast telčské historie související s působením jezuitského řádu, který je dodnes zahalen řadou mýtů a polopravd. „V průběhu výzkumu se nám dostávaly do rukou desítky předmětů, mezi nimiž byly nejen cenná umělecká díla, ale také zajímavé kulturně-historické doklady života jezuitů i obyvatel Telče. Rozhodly jsme se alespoň některé z těch autentických artefaktů zpřístupnit široké veřejnosti.“, upřesňují autorky koncepce výstavy Kateřina Bobková-Valentová z Historického ústavu AV ČR a Petra Hnilicová z Národního památkového ústavu v Telči. V tomto záměru autorkám výstavy vyšlo vstříc Ministerstvo kultury, za jehož finanční podpory byl celý projekt realizován v rámci Programu na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI II), když podpořilo změnu její koncepce z původně plánované banerové výstavy.

    Za možnost vystavit autentické předměty vděčí organizátoři řadě (nejen) regionálních institucí, které se na výstavě podílejí formou zápůjček exponátů ze svých sbírek, jedná se především o Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočku v Telči a Římskokatolickou farnost Telč. K prezentaci dochovaných archiválií přispěly Státní okresní archiv Jihlava, Moravský zemský archiv v Brně, Národní archiv a další paměťové instituce. Zásadní byla také volba vhodných výstavních prostor v Telči. Rozvinula se tak spolupráce s Univerzitním centrem Telč, které dnes sídlí v budově bývalého jezuitského probačního domu. Některé exponáty se tak v podstatě navrátí „domů“. To je případ portrétu Františka Retze z cyklu jezuitských generálů ze sbírek Muzea Vysočiny Jihlava, pobočky v Telči. Celý soubor byl vloni prohlášen kulturní památkou a restaurovaná podobizna Pražana Retze bude veřejnosti zpřístupněna poprvé.

    Základ tematických celků mapujících život a působení jezuitů tvoří předměty nepochybně spjaté přímo s Telčí, které většinou pocházejí ze sbírek v regionálních institucích. Expozici autorky doplnily o další exponáty, které mají sice volnější vztah k jezuitům či regionu, ale vhodně doplňují a utvářejí představená témata. „Například se dochovala část původního vybavení kolejní lékárny. Jedno malované repositorium (skříň pro uchování surovin) bude na výstavě k vidění. Téma jezuitské lékárny by však nemohlo být prezentováno pouze lékárenskou skříní a případně nádobami, které představují péči o tělo, neboť v baroku byla většina nemocí, jak bychom dnes řekli, psychosomatického původu. Při léčení a předcházení nemocem se neužívala pouze přírodní léčiva, ale spoléhalo se také na pomoc světců. Proto je toto téma prezentováno společně s tzv. duchovní apatykou. – Návštěvník si bude moci prohlédnout barokní škapulíř, loretánskou čepičku a další předměty lidové zbožnosti“, vysvětluje Hnilicová.

    Návštěvník výstavy se seznámí s dějinami telčské koleje a probačního domu Tovaryšstva Ježíšova a jeho významem nejen pro zdejší region, ale i celou českou řádovou provincii. Výstava přinese vhled do života zdejší komunity a zejména do způsobu prožívání tzv. třetí probace – závěrečné fáze formace mladých jezuitských kněží, pro kterou byl zdejší dům zřízen. Odhalí, jak jezuité ovlivňovali náboženský život ve městě i okolí a zásadně určovali výchovu a vzdělávání mládeže. Věnuje pozornost rovněž mecenášům řádu, neboť bez jejich podpory by zde konané dílo K větší slávě Boží nevzniklo.

    Výstavní projekt umožňuje na jednom místě a ve vzájemných souvislostech prezentovat vzácně dochované předměty většinou uměleckořemeslného charakteru, jež dokumentují sloužení liturgie, organizování duchovních slavností, chod škol a semináře či provozování lékárny. Architekturu, mobiliář kostelů i drobné sakrální stavby představuje reprodukcemi dobových plánů, fotografiemi dnešního stavu, a především jedinečnými 3D vizualizacemi, které ukazují současnou podobu, ale i historickou rekonstrukci bývalé jezuitské koleje, řádového kostela Jména Ježíš a farního kostela sv. Jakuba.

    Připravena je také rozsáhlá doprovodná publikace výstavy – kritický katalog, který sestává z odborných studií a katalogových hesel s bohatým obrazovým materiálem.

    Téma telčské jezuitské knihovny se ukázalo natolik širokým, že dalo vzniknout samostatné výstavě: „Návštěvníky srdečně zveme rovněž k nahlédnutí do telčské jezuitské knihovny, která otevře své dveře v prostorách premonstrátské kanonie v Nové Říši v termínu 21. 6. – 4. 10. 2020“, doplňuje autorka také partnerské výstavy Kateřina Bobková-Valentová.

    Pětiletý projekt Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši měl za úkol poznat a popsat fungování řádu v Telči, vztah majitelů panství, členů jezuitského řádu, představitelů katolické církve a městské komunity. Národnímu památkovému ústavu se partnery v řešení projektu staly Ústav teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd České republiky a hlavní koordinátor projektu Historický ústav Akademie věd České republiky. Projekt byl uskutečněn na základě finanční podpory v rámci Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity na léta 2016 až 2020 (NAKI II, kód DG16P02M043).

    Výstava Telč a jezuité. Řád a jeho mecenáši se veřejnosti otevře v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči od 11. června do 13. září 2020 (slavnostní zahájení 10. června). Vstup na výstavu je zdarma.

    Organizátoři připravují také řadu doprovodných a edukačních programů. V souvislosti se současnou situací a hygienickými předpisy budou tyto programy a podmínky účasti na nich, zveřejněny později.

    Pro další informace o projektu navštivte www.jezuitetelc.cz.
    - zprav -
    Vyhledávání v článcích Regionalistu:

    Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

    Další zprávy:
  • Vydáno ve středu 17.4.2024 :
    Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
    Krematorium v Jihlavě bude od pondělí 22. dubna až do soboty 25. května pro smuteční veřejné obřady uzavřené. Veškeré obřady v tomto období se budou konat v kapli Ústředního hřbitova. Uvedl to mluvčí Služeb města Jihlavy s.r.o., které pohřebnictví provozují, Martin Málek.
  • Vydáno ve středu 17.4.2024 :
    Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
    „Byl zvoníkem z povolání a měl jen jedno jediné přání...," zpívá se v jedné známé písni. Každý kostel měl svého zvoníka. Dnes toto řemeslo nebo spíše umění mizí. Všude přítomná elektronika vyhání zvoníky z věží. Ovšem krásu ručního zvonění nahradit nejde, a tak alespoň párkrát do roka zvoníci na věži kostela sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí zvoní. Jedním z nich je i Vladimír Kalina, který začal zvonit už jako chlapec školou povinný. S ním jsme si o zvoničení povídali.
  • Vydáno ve středu 17.4.2024 :
    Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
    U příležitosti třicátého výročí zapsání barokního poutního chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou architekta Jana Blažeje Santiniho - Aichla na Seznam světového dědictví UNESCO, přispěje Kraj Vysočina městu částku 350 tisíc korun.
  • Vydáno ve středu 17.4.2024 :
    U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
    Podezřelé předměty byly nalezeny v lese poblíž cyklostezky mezi Sázavou a Českým Mlýnem na Žďársku v úterý 16. dubna krátce po čtrnácté hodině. Pyrotechnik z Pyrotechnické služby Policie České republiky po prohlídce nálezu určil, že se jedná o dva granáty pocházející z období II. světové války ráže 7,5 centimetrů a převzal si je k bezpečnému zneškodnění. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
  • Vydáno ve středu 17.4.2024 :
    Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
    Silně opilá řidička bourala v úterý 16. dubna po půl sedmé hodině ráno na silnici II/351 mezi obcemi Polná a Dobroutov na Jihlavsku. Při nehodě utrpěla lehké zranění, policisté ženě naměřili přes dvě promile alkoholu v dechu.
  • Vydáno ve středu 17.4.2024 :
    Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel
    V úterý 16. dubna krátce před šestnáctou hodinou přijali policisté oznámení o mimořádné události, která se stala na železniční trati mezi Věžnou a obcí Nedvědice na Žďársku. Na železniční trať spadl suchý kmen dubu. Strojvedoucímu se nepodařilo vlakovou soupravu ubrzdit a přední částí vlak do kmene narazil. V době střetu cestovalo ve vlaku patnáct cestujících. Při nehodě se nikomu nic nestalo a způsobená škoda na vlaku dosáhla sto tisíc korun. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková. (Foto)
  • Vydáno v úterý 16.4.2024 :
    Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
    Jedna z dominant Jihlavy, vyšší svatojakubská věž, byla dokončena někdy okolo roku 1300. Od samého počátku své existence sloužila tato svatojakubská věž i světským účelům, především pak k ochraně města před ohněm a nepřáteli. Tato věž kostela svatého Jakuba je vysoká 63 metrů a věžník, který na jejím vrcholu v malém bytě bydlel až do roku 1924, musel několikrát denně vyšlapat 127 schodů.
  • Vydáno v úterý 16.4.2024 :
    Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
    Nejez jako prase! Kdo z nás takovou výzvu pronesenou obvykle ostrým tónem alespoň jednou ve svém životě neslyšel. Před Maruškou z táborské zoo ale tuhle větu raději ani nevyslovujte, mohla by se urazit. Sice spořádá, na co přijde, ale musí v tom mít ten správný systém. Jablka patří k ovoci, salát a papriky k zelenině. Nedej bože, když se jí něco zatoulá do jiné hromady, jako se to stalo s jablky, která se omylem dostala mezi zeleninu. Maruška se však nenechá rozhodit a sladké ovoce si nechá až na konec.
  • Vydáno v úterý 16.4.2024 :
    Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
    Při dopravní nehodě, která se stala v úterý 16. dubna kolem půl desáté ráno na silnici II/404 mezi obcemi Luka nad Jihlavou a Svatoslav, utrpělo zranění pět lidí, včetně dvou dětí.
  • Vydáno v úterý 16.4.2024 :
    Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi
    Oznámení o krádeži nafty u obce Čáslavsko na Pacovsku na Pelhřimovsku přijali policisté v pondělí 15. dubna v ranních hodinách. Zloděj odstranil železný kryt a poté poškodil visací zámek zajišťující a chránící palivové víčko nádrže u pracovního stroje. Z nádrže se mu poté podařilo odčerpat motorovou naftu v množství nejméně 185 litrů. Majiteli vznikla krádeží škoda v celkové výši téměř sedm tisíc korun. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
  • Vydáno v pondělí 15.4.2024 :
    V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
    Vytvořit vlastní ikonu a setkat se s řeckým ikonopiscem diákonem Gabrielem budou mít možnost zájemci o ikonopisecký kurz, který se bude konat od pátku 17. do neděle 19. května v Praze na Strahově, několik kroků od Petřína. Možnost zažít unikátní atmosféru ikonopiseckého kurzu a setkat se s autentickou byzantskou tradicí se v Praze otevírá po několikaleté pauze. Můžete například využít pravidelných spojení mezi Prahou a Jihlavou a zažít akci, která se neopakuje každý den. Tématem semináře bude malba ikony apoštola Slovanů, sv. Metoděje.
  • Vydáno v pondělí 15.4.2024 :
    Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
    Celkem 1 632 kilogramů trvanlivých potravin, hygienických potřeb, dětské výživy a drogistického zboží darovali občané v Jihlavě v sobotu 13. dubna na pomoc lidem v nouzi v rámci Sbírky potravin. V celé České republice se vybralo 467 tun potravin a ostatního zboží.
  • Vydáno v pondělí 15.4.2024 :
    V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
    Světová přehlídka kreativity Maker Faire se bude konat 20. dubna v prostorách areálu Modeta u zoologické zahrady v Jihlavě. Festival propojuje nadšence, kutily, vynálezce a inovátory a zároveň slibuje chytrou zábavu pro celé rodiny. Vstupenky se dají zakoupit v předprodeji na GoOut.cz nebo na místě.
  • Vydáno v pondělí 15.4.2024 :
    U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
    Na silnici I/38 mezi obcemi Štoky a Antonínův Důl na Jihlavsku se stala v pondělí 15. dubna krátce před druhou hodinou dopoledne nehoda, která si vyžádala těžké zranění řidiče osobního auta.
  • Vydáno v pondělí 15.4.2024 :
    Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
    Policisté se obracejí na veřejnost s žádostí o spolupráci při šetření dopravní nehody, která se stala v pátek 12. dubna po deváté hodině večer na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov na Havlíčkobrodsku. Potřebují, aby se přihlásili případní svědci dopravní nehody nebo řidiči, kteří místem projížděli bezprostředně před nebo po nehodě a mohli by tak poskytnout důležité informace k okolnostem dopravní nehody.
  • Vydáno v pondělí 15.4.2024 :
    Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile
    Zatím nezjištěný zloděj ukradl v době od večerních hodin 7. dubna do odpoledních hodin 13. dubna ze sklepní kóje bytového domu na ulici Bratří Čapků v Jihlavě jízdní kolo. Dovnitř se zloděj dostal poté, co překonal visací zámek a ukradl jízdní kolo, včetně příslušenství, v celkové hodnotě 15 tisíc korun. Zloděj sebral také visací zámek. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže vloupáním a přečinu porušování domovní svobody, po pachateli a odcizeném kole pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
  • Vydáno v neděli 14.4.2024 :
    Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
    Most v Poušově v Třebíči se nejpozději 15. června otevře pro auta, cyklisty i pěší. Nový most bude široký 6,6 metru. Současně s otevřením nového mostu bude umístěn před řekou u rozcestí památník na původní most, tzv. Bailey bridge.
  • Vydáno v neděli 14.4.2024 :
    Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
    Den pro zdraví, aneb co pro sebe můžeme udělat se bude konat ve čtvrtek 18. dubna od 10 do 14 hodin v Atriu hlavní lůžkové budovy v nemocnici v Pelhřimově. Uvedla to mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.
  • Vydáno v neděli 14.4.2024 :
    Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
    Edukační centrum a zázemí pro odborníky z muzea, hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí včetně pokladny, vstupních prostor a průchodu do edukačního centra - to vše vznikne do dvou let v muzeu Vysočiny v Jihlavě. Během rekonstrukce, která potrvá od začátku léta po dva roky, bude pro návštěvníky muzeum přístupné, a to včetně nově zmodernizovaných expozic. Příchozí budou do muzea vstupovat dočasným vchodem z náměstí. Uvedl to náměstek hejtmana Kraje Vysočina Roman Fabeš.
  • Vydáno v neděli 14.4.2024 :
    Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
    Při dopravní nehodě osobního auta, která se stala v neděli 14. dubna krátce po půl osmé ráno na dálnici D1 na 104. kilometru nedaleko Větrného Jeníkova na Jihlavsku ve směru jízdy na Brno, utrpěli zranění dva lidé, kteří byli transportováni do nemocnice. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
Další články vydané ve dnech 3. 4. 2024 - 18. 4. 2024:






zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2024) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 4. 2022 - Naše skutečné kořeny? Radost z evangelia!

17. 4. 2022 - Vzkříšení? Započal náš průchod do Světa a do Života!

16. 4. 2022 - Bílá sobota? I naše narozeniny!

15. 4. 2022 - Nelida? Ukřižovat!

14. 4. 2022 - Zelený čtvrtek: Syťme se Životem!

13. 4. 2022 - Jidáš: Patron charity, humanismu a lidumilství?

4. 4. 2022 - Poslední skutečný antikomunista střední Evropy: Viktor Orbán!

30. 3. 2022 - Kdo přichází z pekla jen těžko může přinést kamkoli ráj!

29. 3. 2022 - Jak nuzáci zpět do své nouze zase přišli…

28. 3. 2022 - Každý si nosí ten svůj svět ve svém srdci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Příběh dušičkový…

- Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v Počátkách



Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...