Nejstarší a nejznámější regionální internetový deník v Česku (zal. roku 1996)...
Každý den čerstvé zprávy a publicistika z Jihlavy a celé Vysočiny (RSS kanál)...

Nejstarší český internetový deník Regionalist.cz (1996-2024), vychází již 10054 dnů

Dnes je sobota 20. duben
(7. duben církevního kalendáře iuliánského)
• 2024 rok křesťanského letopočtu
• 7513 let od stvoření světa dle křesťanského počítání
Svátek dle katolického tradičního kalendaria na 20. 4.:
Úterý po druhé neděli Velikonoční
  • 4.7.2020:
    Kostel svatého Jakuba Většího v Jihlavě bojuje o cenu Patrimonium
    Za kraj Vysočina byla do sedmého ročníku Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro obnova krovu a střešního pláště kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě. Cílem ceny je vyzdvihnout zásluhy o záchranu kulturních památek, významné objevy a nálezy, příklady kvalitních oprav či restaurování a úspěšné prezentace kulturního dědictví.
    Kostel sv. Jakuba Většího v Jihlavě je od roku 2008 národní kulturní památkou. Vlastník, Královská kanonie premonstrátů na Strahově, se o stavbu příkladným způsobem stará. Zvláště náročná, finančně i organizačně, byla obnova středověkého krovu a střešní krytiny, která byla projekčně připravována již od roku 2012 a realizována od května 2017 do srpna 2019.

    Kostel je zasvěcen patronu horníků sv. Jakubovi. Původní pozdně románskou baziliku ještě před dokončením zničil požár a další výstavba již probíhala v duchu gotiky. V květnu 1257 kostel vysvětil olomoucký biskup Bruno ze Schaumburku a povýšil jej na farní. Tato monumentální sakrální památka je dominantou města a vykazuje památkové hodnoty přesahující rámec regionu. Památkově značně hodnotný krov vznikl v 16. století a představuje významný doklad dobového tesařského řemesla. Původní konstrukce byla v průběhu času až do 20. století rozšiřována a doplňována, ale i částečně měněna v závislosti na úpravách stavby a nutnosti oprav. Kompletní obnova střechy kostela v letech 2012–2019 tak navazovala na bohatou historii úprav a musela se vypořádat i s řadou dřívějších zásahů. Obnovy se dočkal krov nad trojlodím a presbytářem kostela, nad jeho sakristií a nad tzv. Sladovnickou kaplí.

    Krov i krytina byly před opravou lokálně zásadním způsobem narušeny. V případě obnovy konstrukce krovu proběhlo zejména odstranění závad způsobených povětrnostními vlivy a dřevokazným hmyzem, ale také korekce dodatečných, částečně nevhodných zásahů do původní konstrukce. V místech konstrukčních defektů navrhl projekt nově vložené tesařské konstrukce. Původní části však zůstaly v maximální míře zachovány, byly vyspraveny a ošetřeny. I vzhledem k tomu, že značná část krovu pochází z doby okolo roku 1539, bylo rozhodnuto použít při opravách celodřevěné spoje s cílem zachování co největšího objemu původních konstrukcí, nahradit neodborné opravy z předchozích období a zejména vyřešit havarijní stav krovu v prostoru mezivěží.

    „Samotná obnova proběhla na vysoké řemeslné úrovni, byly při ní ctěny původní tesařské postupy a případně shodně obnoveny původní tesařské spoje“, konstatuje Petr Severa z územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči, který nad obnovou této kulturní památky prováděl památkový dohled.

    Součástí opravy střechy bylo i položení nové glazované krytiny. Před obnovou střechu kryla atypická glazovaná taška tzv. bobrovka (provenience Poštorná), pocházející z rozsáhlé obnovy kostela na přelomu 19. a 20. století. Pálené tašky byly v celém rozsahu nahrazeny, především s ohledem na jejich přichycení k latím hřebíky, kdy každá manipulace znamenala riziko poškození. Nová krytina byla jen pro tento účel vyrobena ve Slovinsku, neboť tamní dodavatel byl jako jediný schopen dodat bobrovku takřka shodného tvaru, velikosti a barevnosti glazury v několika odstínech. Aby byl zachován vliv poslední výrazné vývojové etapy kostela z přelomu 19. a 20. století, bylo zvoleno výrobní zreplikování atypické střešní tašky v maximální možné míře.

    Obnova byla podpořena z prostředků Integrovaného regionálního operačního programu a zahrnovala také úpravy pro zpřístupnění krovu veřejnosti. V této souvislosti byly realizovány pochozí lávky a nové osvětlení s technologií LED, jehož ovládání je bezdrátové.

    „Návštěvník má tedy možnost seznámit se s historickou konstrukcí, která pro svoji jedinečnost a také jako doklad mistrovské úrovně řemesla našich předků zasluhuje maximální obdiv“, dodává ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Pavel Macků.

    Za Kraj Vysočina nominovalo tuto příkladnou obnovu územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči. Na cenu NPÚ v kategorii obnova památky, restaurování byla navržena Královská kanonie premonstrátů na Strahově (vlastník, investor).

    Cenu Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro vyhlašuje Národní památkový ústav letos sedmým rokem. Smyslem ceny je upozornit na pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče, ukázat, co se povedlo, a ocenit ty, kteří se o to zasloužili. Komise odborníků, která z řady akcí dokončených v roce 2019 v Kraji Vysočina vybrala jednu nejzajímavější a jako vítěze krajského kola ji nominovala do celostátního kola ceny NPÚ, zasedala na územním odborném pracovišti v Telči v dubnu t. r. Komise na každém ze čtrnácti územních odborných pracovišť NPÚ vybraly do konce dubna 2020 krajské vítěze a nominovaly je na celostátní ocenění v jedné ze čtyř kategorií - obnova památky, restaurování; objev, nález roku; prezentace hodnot; záchrana památky. Celostátní hodnocení bude probíhat v několika fázích; členové odborné komise nejprve vypracují k nominacím expertní posudky. Ve druhé fázi se členové komise sejdou na společném zasedání, na němž projednají a prodiskutují význam jednotlivých akcí a na základě hlasování navrhnou vítěze každé ze čtyř kategorií. Ve třetím kole budou návrhy komise předloženy a projednány s generální ředitelkou Národního památkového ústavu Naďou Goryczkovou. Generální ředitelka může rovněž udělit mimořádné ocenění, případně vyzdvihnout za přínos památkové péči výraznou osobnost. Cena má podobu diplomu a pamětní plakety, laureáti navíc získají roční předplatné odborného časopisu Zprávy památkové péče a roční rodinnou vstupenku na objekty ve správě Národního památkového ústavu.

    Své favority však letos může podpořit i veřejnost; v letních měsících budou lidé moci hlasovat ve veřejné anketě. Počin, který získá nejvíc hlasů v on-line hlasování, obdrží cenu veřejnosti Památky děkují. On-line hlasování trvá do 15. srpna. Více informací naleznete na https://www.npu.cz/pamatky-d…
    - zprav -
    Vyhledávání v článcích Regionalistu:

    Vyhledávat lze jak s diakritikou, tak bez ní. Na velikosti písmen nezáleží.

    Další zprávy:
  • Vydáno dnes v 08:51 hodin:
    Legionář a úspěšný motocyklový závodník studoval gymnázium ve Velkém Meziříčí
    Ač je všude uváděno, že legionář a motocyklový závodník Vladimír Kučka se narodil ve Velkém Meziříčí, pravdou je, že byl rodákem a občanem Oslavice. Ve Velkém Meziříčí studoval. Pojďme se seznámit s jeho osudem.
  • Vydáno v pátek 19.4.2024 :
    Mohelenská hadcová step má novou naučnou stezku i zázemí pro návštěvníky
    Naučnou stezku s dvanácti panely plné zajímavých informací o této jedinečné lokalitě a nové zázemí pro návštěvníky nabízí nově Národní památková rezervace Mohelenská hadcová step na Třebíčsku.
  • Vydáno v pátek 19.4.2024 :
    Dominika Mrkosová - policistka, plavkyně a maminka v jedné osobě. Z březnového plaveckého mistrovství přivezla na Vysočinu pět medailí
    Krajský policejní ředitel brigádní generál Mgr. Miloš Trojánek se v úterý setkal s policistkou z obvodního oddělení Chotěboř prap. Mgr. Dominikou Mrkosovou, aby ji předal skleněnou plaketu a kázeňskou odměnu jako poděkování za vzornou sportovní reprezentaci Krajského ředitelství policie kraje Vysočina na policejním mistrovství České republiky v plavání se záchranou tonoucího, které se konalo 28. března v Mělníku.
  • Vydáno v pátek 19.4.2024 :
    Výstava S lilií i bez lilie připomene sté výročí třebíčského skautingu
    U příležitosti stého výročí třebíčského skautingu bude v zámecké konírně v Třebíči ve středu 24. dubna v 17 hodin slavnostně zahájena výstava s titulem S lilií i bez lilie. Na vernisáži vystoupí kapela Lackowdn Project.
  • Vydáno v pátek 19.4.2024 :
    Z policejního deníku: opilý muž poškodil posuvné dveře na nádraží; způsobil nehodu a ujel
    Jednadvacetiletý muž poškodil ve čtvrtek 18. dubna krátce před půl čtvrtou ranní v ulici Chelčického ve Žďáře nad Sázavou vstupní posuvné dveře do haly Českých drah. Muž vysunul dveře z jejich přirozené osy a dveře následně nešly otevřít ani zavřít. Majiteli způsobil škodu,, která bude vyčíslena dodatečně. Vzhledem ke skutečnosti, že byl podezřelý muž přistižen při jednání, policisté ho zajistili. Na místě se podrobil dechové zkoušce, která vykázala hodnotu 1,22 promile alkoholu v dechu. Po provedených úkonech ze strany policie byl propuštěn ze zajištění. Případ policisté nadále šetří. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
  • Vydáno v pátek 19.4.2024 :
    Mladý cizinec zemřel při nehodě u Humpolce na dálnici D1, narazil do zaparkovaného kamionu
    Devatenáctiletý cizinec zemřel ve čtvrtek 18. dubna asi ve 22 hodin u Humpolce na Pelhřimovsku na dálnici D1 na km 88,7 ve směru jízdy na Brno. Uvedla to mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková.
  • Vydáno ve čtvrtek 18.4.2024 :
    Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
    Nedaleko hrobu spisovatele Jaroslava Haška, autora humoristického románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, v Lipnici nad Sázavou bude od pátku 19. dubna básnit Poesiomat.
  • Vydáno ve čtvrtek 18.4.2024 :
    Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
    Nová lípa svobody jako pokračovatelka symbolu vzniku samostatného Československa – lípy z roku 1919 - byla v první dekádě dubna vysazena na Masarykově náměstí ve Velké Bíteši.
  • Vydáno ve čtvrtek 18.4.2024 :
    Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
    Celkem dvanáct digitálních vysílaček se nově pořídilo Dopravní zdravotní službě. Ta spadá více než rok pod jihlavskou nemocnici. Sanity převážející pacienty jsou tak připojené do sítě, kterou využívají hasiči a záchranáři. Vybavení stálo více než milion korun.
  • Vydáno ve čtvrtek 18.4.2024 :
    Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
    Akce s názvem SPEED MARATHON, která je zaměřená na kontrolu dodržování stanovených rychlostních limitů, v pátek 19. dubna proběhne také na Vysočině. Na základě dopravně bezpečnostních analýz v daném teritoriu a vlastních vytipovaných rizikových lokalit budou policisté provádět v průběhu celého dne měření rychlosti. Na výběru úseků se nepodíleli jen policisté, ale i samotní občané, kteří měli možnost vybrat úseky, na kterých dopravně bezpečnostní akce proběhne. Konkrétně v našem kraji motoristé sami vybrali silnici I/34 mezi Humpolcem a obcí Rozkoš.
  • Vydáno ve čtvrtek 18.4.2024 :
    Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
    Kriminalisté se zabývají případem, kdy pes napadl ženu a způsobil ji velmi vážná zranění. K události došlo v úterý 16. dubna krátce po půl dvanácté v psím útulku ve Žďáře nad Sázavou. Psa, který ženu napadl, do útulku umístili v pondělí strážníci Městské policie Žďár nad Sázavou, protože majitel psa se uvedl do podnapilého stavu a byl policisty převezen k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy. Okolnosti, za kterých v útulku k napadení ze strany psa došlo, jsou předmětem policejního prověřování a v tuto chvíli není možné sdělit žádné bližší informace. Pes je stále umístěný v útulku a řeší se jeho další osud.
  • Vydáno ve čtvrtek 18.4.2024 :
    Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění
    Policisté kontrolovali ve středu 17. dubna krátce po sedmnácté hodině odpoledne řidiče, který projížděl s motorovou čtyřkolkou z obce Bojiště do Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku k čerpací stanici a poté pokračoval v jízdě po silnici II/150 ve směru na Kamennou Lhotu. Policisté provedenou lustrací v informačních systémech zjistili, že dvaadvacetiletý muž má na základě rozsudku okresního soudu Praha - východ uložen trest spočívající v zákazu řízení motorových vozidel všech skupin na dobu osmnácti měsíců s platností do září příštího roku. Navíc při silniční kontrole policisté zjistili, že na vozidle není registrační značka a řidič nepředložil doklad o zákonném pojištění čtyřkolky. Dechová zkouška i test na přítomnost jiných návykových látek byly negativní. Policisté zjištěné přestupky v dopravě zadokumentovali a odevzdají je k řešení správnímu orgánu a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
  • Vydáno ve středu 17.4.2024 :
    Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
    Krematorium v Jihlavě bude od pondělí 22. dubna až do soboty 25. května pro smuteční veřejné obřady uzavřené. Veškeré obřady v tomto období se budou konat v kapli Ústředního hřbitova. Uvedl to mluvčí Služeb města Jihlavy s.r.o., které pohřebnictví provozují, Martin Málek.
  • Vydáno ve středu 17.4.2024 :
    Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
    „Byl zvoníkem z povolání a měl jen jedno jediné přání...," zpívá se v jedné známé písni. Každý kostel měl svého zvoníka. Dnes toto řemeslo nebo spíše umění mizí. Všude přítomná elektronika vyhání zvoníky z věží. Ovšem krásu ručního zvonění nahradit nejde, a tak alespoň párkrát do roka zvoníci na věži kostela sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí zvoní. Jedním z nich je i Vladimír Kalina, který začal zvonit už jako chlapec školou povinný. S ním jsme si o zvoničení povídali.
  • Vydáno ve středu 17.4.2024 :
    Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
    U příležitosti třicátého výročí zapsání barokního poutního chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou architekta Jana Blažeje Santiniho - Aichla na Seznam světového dědictví UNESCO, přispěje Kraj Vysočina městu částku 350 tisíc korun.
  • Vydáno ve středu 17.4.2024 :
    U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
    Podezřelé předměty byly nalezeny v lese poblíž cyklostezky mezi Sázavou a Českým Mlýnem na Žďársku v úterý 16. dubna krátce po čtrnácté hodině. Pyrotechnik z Pyrotechnické služby Policie České republiky po prohlídce nálezu určil, že se jedná o dva granáty pocházející z období II. světové války ráže 7,5 centimetrů a převzal si je k bezpečnému zneškodnění. Uvedla to mluvčí policistů Dana Čírtková.
  • Vydáno ve středu 17.4.2024 :
    Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
    Silně opilá řidička bourala v úterý 16. dubna po půl sedmé hodině ráno na silnici II/351 mezi obcemi Polná a Dobroutov na Jihlavsku. Při nehodě utrpěla lehké zranění, policisté ženě naměřili přes dvě promile alkoholu v dechu.
  • Vydáno ve středu 17.4.2024 :
    Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel
    V úterý 16. dubna krátce před šestnáctou hodinou přijali policisté oznámení o mimořádné události, která se stala na železniční trati mezi Věžnou a obcí Nedvědice na Žďársku. Na železniční trať spadl suchý kmen dubu. Strojvedoucímu se nepodařilo vlakovou soupravu ubrzdit a přední částí vlak do kmene narazil. V době střetu cestovalo ve vlaku patnáct cestujících. Při nehodě se nikomu nic nestalo a způsobená škoda na vlaku dosáhla sto tisíc korun. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková. (Foto)
  • Vydáno v úterý 16.4.2024 :
    Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
    Jedna z dominant Jihlavy, vyšší svatojakubská věž, byla dokončena někdy okolo roku 1300. Od samého počátku své existence sloužila tato svatojakubská věž i světským účelům, především pak k ochraně města před ohněm a nepřáteli. Tato věž kostela svatého Jakuba je vysoká 63 metrů a věžník, který na jejím vrcholu v malém bytě bydlel až do roku 1924, musel několikrát denně vyšlapat 127 schodů.
  • Vydáno v úterý 16.4.2024 :
    Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
    Nejez jako prase! Kdo z nás takovou výzvu pronesenou obvykle ostrým tónem alespoň jednou ve svém životě neslyšel. Před Maruškou z táborské zoo ale tuhle větu raději ani nevyslovujte, mohla by se urazit. Sice spořádá, na co přijde, ale musí v tom mít ten správný systém. Jablka patří k ovoci, salát a papriky k zelenině. Nedej bože, když se jí něco zatoulá do jiné hromady, jako se to stalo s jablky, která se omylem dostala mezi zeleninu. Maruška se však nenechá rozhodit a sladké ovoce si nechá až na konec.
Další články vydané ve dnech 5. 4. 2024 - 20. 4. 2024:






zpět na vrchol stránky...
redakce Regionalistu:

Regionalist, nejstarší český internetový deník: založen roku 1996 - zpravodajství a publicistika na internetu se zvláštním zaměřením na prostor Českomoravské vysočiny

Akční radius Regionalistu: zahrnuje především území Jihlavského kraje, tedy Vysočiny, to jest okresy Jihlava, Havlíčkův Brod, Pelhřimov, Třebíč a Žďár nad Sázavou)

Internetová adresa: www.regionalist.cz

Editace a redakce: Eva Švančarová (Šinkovská), šéfredaktorka
kontakt: regionalist@seznam.cz

Vychází: od září roku 1996 každý den!

Vydává: Vitaeelhomeo Ltd. - registered in England Company No. 8062676

Redakce, inserce, obchodní oddělení: e-mail: obchod@regionalist.cz, telefon: +420 777 307 887

© (1996-2024) - Eva a Leo Švančarovi

zpět na vrchol stránky...
Z jihlavských legend
Letopisy L. Vilímka
Z jihlavských čtvrtí
Zločiny komunismu
Jihlavské tramvaje
RSS

Homeopatické sady:
Partnerské weby Regionalistu:

X-Pcz
Publicisticko-křesťanský netradičně tradiční web:
18. 4. 2022 - Naše skutečné kořeny? Radost z evangelia!

17. 4. 2022 - Vzkříšení? Započal náš průchod do Světa a do Života!

16. 4. 2022 - Bílá sobota? I naše narozeniny!

15. 4. 2022 - Nelida? Ukřižovat!

14. 4. 2022 - Zelený čtvrtek: Syťme se Životem!

13. 4. 2022 - Jidáš: Patron charity, humanismu a lidumilství?

4. 4. 2022 - Poslední skutečný antikomunista střední Evropy: Viktor Orbán!

30. 3. 2022 - Kdo přichází z pekla jen těžko může přinést kamkoli ráj!

29. 3. 2022 - Jak nuzáci zpět do své nouze zase přišli…

28. 3. 2022 - Každý si nosí ten svůj svět ve svém srdci


H umoresky nejen Bedřichovské
Vzpomínky a sekvence z rodného jihlavského Bedřichova:
- Příběh dušičkový…

- Jak hospodář Václav chtěl tak usilovně život zachránit, až o něj přišel…

- Děkanovo kvarteto, aneb, jak většina má vždy patrně asi pravdu.

- Listopad 1989: Koncert ve Vlašimi, demonstrace nefachčenek – a také co tehdy prorocky odhadl starý kněz.

- Jak se moje pomsta udavačskému komunistickému dědkovi skrze krásné ženské nohy proměnila v trojku z chování.

- Proč měl jihlavský adventní věnec nikoli čtyři, ale šest svíček?

- Těžké hříšníky jejich vlastní hříchy ani do hrobu někdy nepustí…

- Příběh dušičkový, aneb jak jsem se už nikdy nestal mrakopravcem.

- Co povyprávěl starý skicář o poslední šachové partii s mým dědečkem?

- Příběh ztraceného kocourka Mňouka…


H omeopatický a astrologický web
L
ea Švančary
Publicisticky i odborně. Aneb co asi netušíte díky zažitým mýtům o astrologii i homeopatii:


Aktuální teplota:
Počasí v Počátkách
Atmosférický tlak:
Počasí v Počátkách
Srážky v tuto chvíli:
Počasí v Počátkách



Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...

Pěvecké sdružení Campanula Jihlava...